Let's story begin
Забронювати

Сага про Верховину

І. Невицький замок. Унікальна подорож у часі

Історія «Верховини» тісно пов’язана з Невицьким замком, розташованим у 100 метрах від комплексу. Ця романтична фортеця овіяна безліччю легенд. Одна з них розповідає про часи татарських нападів на поселення, під час яких тутешнім мешканцям доводилось ховати найцінніше — молодих дівчат, невіст. Звідси, відповідно, і походить назва Невицького (невістського) замку.

Достеменно не відомо, коли на вершині гори з’явились поселенці, однак перші згадки про укріплення датуються ХІІ століттям. Біля підніжжя гори в той час проходив важливий торговий шлях, що з'єднував південну і центральну Європу з Польськими володіннями по той бік Карпат. Крім того, з оглядової вежі Невицького замку добре проглядається вся долина річки Уж аж до самого Ужгорода, тож Невицький замок виконував і оборонні функції.

ХІІ

На початку ХІІІ ст. Замок та його околиці згадуються як опорний пункт боротьби місцевих феодалів проти королівської влади Карла Роберта Анжу. З 1328 року фортеця переходить до володінь роду графів Другетів і залишається за ними аж до XVII століття. Саме Другети збудували на місці дерев’яного замку кам’яний. Цитадель перебудовувалась протягом десятиліть за взірцем італійських тогочасних фортець, а про жорстокість княгині, яка завершила будівництво, ходять легенди.

ХІІІ

У 1644 році під час релігійних війн трансільванський князь Дьордь Ракоці ІІ вигнав з фортеці війська Другетів і майже повністю зруйнував його: залишились лише стіни, башта та сліди оборонних залів. Більше двох століть замок залишався у забутті, інтерес до нього повернувся лише в кінці ХІХ ст., в час моди на все романтичне й таємниче.

1644

ІІ. Парк Вагнера. Замок і війни ХХ століття

Мальовничий майданчик поряд із замком завжди приваблював туристів. У часи Австро-Угорської імперії він був улюбленим місцем відпочинку заможних родин, що приїжджали сюди з Відня, Будапешта, Праги, Братислави. Саме тому у 1879 році поряд із замком було створено парк та споруджено фонтан із природним тиском води. Ім’я своє парк отримав на честь видатного угорського вченого лісівника Карла Вагнера, адже саме під час його керування відділом лісів при Угорській владі почалися ремонтні роботи в замку і облаштування навколишньої території.

Вагнер заклав алею лип та посадив багато дерев, зокрема веймутову сосну, модрину, північно-американську дугласову ялицю та інші. Трохи вище руїн фортеці, а галявині, існував пам’ятник Карлу Вагнеру та пам’ятний знак про те, що в 1886 році тут проходила конференція лісівників Австро-Угорської імперії.

ХХ

Подейкують, у 1892 році в Невицькому відпочивав всесвітньо відомий письменник-фантаст Жуль Верн. Гуляв в саду Вагнера і пив цілющу воду з фонтану. Начебто саме ця місцевість і надихнула його на написання твору "Замок в Карпатах".

1892

ІІІ. Легендарний туристичний центр

Наприкінці 1958 року на галявині неподалік замку розпочалося будівництво Закарпатського молодіжного центру «Верховина». Перших відвідувачів «Верховина» гостинно зустріла 26 червня 1962 року. Ця міжнародна туристично-оздоровча локація дуже швидко стала відомою не лише в Радянському Союзі, але й за його межами. Протягом 45 років тут відпочило близько півмільйона юнаків і дівчат з усього світу. Теплими словами «Верховину» згадують туристи з Чехословаччини, Угорщини, Польщі, Німеччини, Румунії, Франції, Канади, Італії, Іспанії, Бразилії, Індії та інших країн.

Це місце сили завжди притягувало творчих людей, тож багато відомих особистостей свого часу відпочивали чи зупинялися у «Верховині». Художники малювали пейзажі, поети складали вірші та пісні. У 1972 році всесвітньо відомий віолончеліст, піаніст, диригент, дисидент, громадський діяч Мстислав Ростропович дав концерт в Невицькому замку. Це була культурна подія світового рівня.

1972

Реконструкція та будівництво нового комплексу розпочалося в 2013 році. Збережено й відновлено надбання минулого, створено новий сучасний курорт преміум-класу Verkhovyna Resort Medical & Wellness, який відроджує туристично-оздоровчий потенціал локації та підносить її на новий рівень.

2013